İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Tapu Nedir ?

Tapu, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nce verilen arsa ve bağımsız bölümün tapu sicil kütüğündeki adres, konum, sahiplik ve sicil bilgileri gösteren belgedir. TKGM LOGO

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM), 1847 yılında Defterhane-i Amire olarak kurulan en eski kurumlardan biridir ve Osmanlı İmparatorluğu’nun genç Türkiye Cumhuriyeti’ne miras kurumudur.

Tapu sicillerini arşivleme yetkisi Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne aittir ve resmi kurumun tapu teslim ofisleri Türkiye’nin her şehrinde bulunmaktadır. Tapu belgesini kaybetseniz de sorun değildir, tapu sicil kütüğündeki bilgiler asıldır. Tapu tescil nakil ve bu müdürlük tarafından arşivlenir.

Türkiye’deki bütün mülkler mülkiyet hakkı sunar. Kendi mülkünüze sahip olduğunuzda, siz ve aileniz mülkünüzün tüm haklarına sahip olursunuz.

Türkiye'de 3 çeşit tapu bulunmaktadır:

1. Hisseli Tapu: Bir gayrimenkulün ortaklarını gösteren tapu türüdür. Gayrimenkulün kaç ortağı olduğu ve sahiplerinin isimleri açık bir şekilde hisseli tapuda yazar.

2. Kat İrtifaklı Tapu: İnşaat yapılacak veya yapılan arsa üzerinde sizin almak istediğiniz kat, daire, depo, işyeri gibi bağımsız bölümün payınıza düşen arsa tapusudur.

3. Müstakil Tapu: Taşınmazın tek bir kişiye ait olması durumudur. Hem gerçek bir kişi hem de şirketler ve kurumlar da müstakil tapu sahibi olabilir.

hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir